Havrokalendář se probouzí
***
"TAJEMNÁ VĚC, TEN ČAS... PRO TOHO, KDO SI S NÍM ZAHRÁVÁ, NEBEZPEČNÁ."
(A.P.W.B.D.)
*
*
Před zhruba rokem jsme ve starých kronikách odkázaných havraspárskému klanu nalezli unikátní spisy zmiňující se o existenci jakéhosi kalendáře. Když jsme však letos na začátku roku vítali nováčky, kteří museli projít tradičním havraspárským křtem přijetí mezi havranstvo, zavítali jsme do starobylého Rowenina kláštera Abha, kde jsme mimo jiné narazili na Aureona, ducha dvorního kronikáře Roweny z Havraspáru.
*
*
Od té doby se nám dařilo zůstat s ním v kontaktu a když jsme se rozhodli pro oživení našeho havrokalendáře, Aureon se ukázal být velmi nápomocný. Zjistili jsme, že spisy kdysi nalezené ve starých kronikách jsou v mnohém chybné a mají značné rezervy, neboť prošly zásahy zvenčí.
I zavedl nás Aureon do Archivalia, prastarých čarodějných archivů, kam smrtelníci bez doprovodu zesnulé duše nemají přístup. A zde jsme nalezli poklad všech pokladů: svitek pergamenu popsaný Roweniným rukopisem. Ten skrýval původní ustanovení havraspárského kalendáře, jeho dnů, týdnů, měsíců, čarodějných svátků, jmenin a samozřejmě - jeho unikátní terminologie. Kdo zahrává si s časem a jeho zákony, koketuje s ohněm. Nebyla by to ale Rowena, aby neuchopila otěže svou pevnou moudrou rukou a nestvořila dílo divotvorné, avšak zároveň splňující zákony stanovené pánem Času.
*
*
Zaplesala naše modrá srdce a museli jsme se o obsah tohoto skvostu podělit. Od dnešního dne, tedy 1. snežena 2011, se definitivně vracíme k prastarým tradicím havraspárského společenství a budeme její odkaz užívat naplno. Pojďme se tedy nyní společně podívat, co nás čeká.
***
"ČAS MÁ PLNÉ KAPSY PŘEKVAPENÍ."
(J. Werich)
*
V havraspárském kalendáři máme místo jednotlivých roků speciální "krákoky" skládající se z dvanácti "havřenců" - havraspárské obdoby měsíců. Havřence jsou pojmenované dle aspektu života v přírodě, které dané období nejvíce odráží. Díky názvům havřenců můžeme zachytit důkazy o tom, že Rowena se zajímala o druidskou kulturu a sílu přírodních živlů.
Každý z havřenců je také vyjádřen určitou "havrostikou" - havraspárskou verzí pranostiky. V minulém seznámení s havrokalendářem (viz http://cd.darkwind.cz/clanek-normal.php?clanek=48 ) jsme popisovali modernější a obecnější pojetí pranostik. Roweniny spisy nás ale seznamují s autentickými havrostikami, které k havřencům přiřadila.
Pojďme se nyní podívat na jednotlivé havřence a havrostiky, které k nim byly přiřazeny. Havřence si ještě jako tradiční mudlovské měsíce rozdělíme do čtyř ročních období, tedy pro nás "spároér". Havrostika se pak dá snáze pochopit.
***
VŠECHNOROST (= Jaro)
Hladen (= březen): Zobu málo, pomoc není, živí padnou v zapomnění.
Rosten (= duben): Havráňata rostou k světu, moudrost raší v plném květu.
Štěsten (= květen): Kvete flóra, kvete štěstí, světlých chvilek jsou to zvěsti.
*
SLUNCEPAL (= Léto)
Kliden (= červen): Horké dny se kradmo blíží, safírové oči klíží.
Ploden (= červenec): Letní múzy v hávu jemném, tvůrčí mysl v nebi sedmém.
Sklizen (= srpen): Plody tvorby třebas sbírat, okolí nechť může zírat.
*
DOLŮPAD (= Podzim)
Spaden (= září): Teď když chystáš k letu malé, pády připrav, hrátkám vale.
Loven (= říjen): Múzy zimy raší všude, na lov dej se, ať ti zbude.
Mlžen (= listopad): Hibernace vzpíná spáry, v mlze straší čáry máry.
*
NICNEŽER (= Zima)
Vlčen (= prosinec): Když se vlku zachce výti, modrým radno kol něj býti.
Sněžen (= leden): Stopy spárů ve sněhu, nutí ptactvo k rozběhu.
Mrazen (= únor): Křídla mrazem orosená, tepla jsou ti drahocenná.
***
Každý z výše zmíněných dvanácti havřenců má navíc vždy tři až čtyři "krákaly", tedy týdny. Sedm dní, čili "spárenů" každého krákalu, je pojmenováno dle havraspárského pojetí toho, co se ke každému z nich váže za činnost. Případně nečinnost... Podívejte se sami!
*
* První pracovní spáren – úlevoš (pondělí). Kdo by byl neznal ten pocit po zakončení termínu?
* Druhý pracovní spáren – línochvat (úterý). Zahálčivost je zdatný soupeř a nad zesláblými malými magiči má v línochvatu velkou výhodu.
* Třetí pracovní spáren – línoskřek (středa). Co by to ale bylo za mága, kdyby se nepostavil na vlastní nohy, nepopadl hůlku či holi a pořádně lenosti nenabančil, aby línoskřek dostál svého jména?
* Čtvrtý pracovní spáren – mágotruc (čtvrtek). Je záhadou, proč mágové omezují svou aktivitu v tento den. Nebo není? Že by to byl nový soupeř – prokrastinace?
* Pátý pracovní spáren – hubomoč (pátek). Čas veselí, havropárty, bujarých soirées a příjmu hektolitrů ležáku.
* První nepracovní spáren – šestý spáren krákalu – Johnachval (sobota). Čas, kdy bohům díky za ukončení a přežití mnoha útrap pracovních se vzdávají.
* Druhý nepracovní spáren – sedmý spáren krákalu – Úkolbij (neděle). Velký zápas, spáren D.
***
Taková je tedy základní skladba havraspárského kalendáře a plynutí našeho moudrého času. Ovšem jako téměř každá podoba historických kalendářů, i ta naše se honosí několika speciálnímy dny, které byly zařazovány v průběhu staletí. V mudlovských termínech je nazýváme svátky, pro nás to jsou "spárocty". Unikátní příležitost pro nalévání ležákem, nicnedělání a pařáty nahoře. Velice příhodně jich je sedm (stejně jako bratrů v Sedmeru havranů).
*
16.3. Spáren Corvina Declaratio - oslavy určené pro náš plátek
2.5. Spáren Cesty Poznání - havraspárská štreka do naší verze Mekky, Cesta Poznání, byla tohoto dne poprvé otevřena a každoročně se touto dobou vydávají na Cestu další a další příslušníci Havraspáru.
30.6. Spáren diadému - památeční den, kdy byl poprvé udělen Rowenin diadém moudrosti. Shodou okolností je to i den, kdy byl uzmut Roweninou dcerou Helenou.
6.7. Spáren Velkého Zrození - výročí narození Roweny z Havraspáru
7.7. Spáren Bratrstva Sedmera havranů - den, kdy se k Sedmeru přidal poslední z havranů, Vran, a sedmeřice byla kompletní
5.11. Rowenino výročí - přijetí havrana jako nejvěrnějšího přítele a orla jako představitele osobnosti
23.12. Havraspárské díkuvzdání
***
A samozřejmě by to nebyl kalendář, kdybychom neměli také naši obdobu mudlovských jmenin, tedy svátku daného čarodějného jména. Pro Havraspár je takový svátek "krákorem" a vy v novodobém Corvinu budete moct každý den naleznout v hlavičce jak mudlovskou, tak havraspárskou verzi svátku pro inkriminovaný den. Nezapomínejte, že se tam kdykoliv může objevit i vaše vlastní jméno. Konec konců jste kouzelníci! Takže neváhejte naše periodikum bedlivě sledovat.
***
"ČAS JE STRAŠNĚ RELATIVNÍ POJEM."
(K. Čapek)
*
Na závěr si ještě naposledy shrňme terminologii havraspárského kalendáře, jak si ji představovala Rowena a jak se s ní ode dneška budete v mluvě Corvina Declaratio setkávat.
Slovníček terminologie havrokalendáře
ROK = KRÁKOK
MĚSÍC = HAVŘENEC
ROČNÍ OBDOBÍ = SPÁROÉRA
JARO = VŠECHNOROST
LÉTO = SLUNCEPAL
PODZIM = DOLŮPAD
ZIMA = NICNEŽER
*
LEDEN = SNĚŽEN --- ČERVENEC = PLODEN
ÚNOR = MRAZEN --- SRPEN = SKLIZEN
BŘEZEN = HLADEN --- ZÁŘÍ = SPADEN
DUBEN = ROSTEN --- ŘÍJEN = LOVEN
KVĚTEN = ŠTĚSTEN --- LISTOPAD = MLŽEN
ČERVEN = KLIDEN --- PROSINEC = VLČEN
*
PONDĚLÍ = ÚLEVOŠ
ÚTERÝ = LÍNOCHVAT
STŘEDA = LÍNOSKŘEK
ČTVRTEK = MÁGOTRUC
PÁTEK = HUBOMOČ
SOBOTA = JOHNACHVAL
NEDĚLE = ÚKOLBIJ
*
TÝDEN = KRÁKAL
DEN = SPÁREN
SVÁTEK (významný den) = SPÁROCTA
SVÁTEK (jmeniny) = KRÁKOR
***
Tolik ze sutin prastarého Archivalia. Jaké poklady v něm nalezneme příště? Zůstaňte s námi a nechte se překvapit.
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář
Vydáno: 1/2011
Larr | 02. 01. 2011
EAN | 02. 01. 2011
Larr | 02. 01. 2011
EAN | 02. 01. 2011