Kam se řítíš, Denní věštče?!

Zamyšlení nad tím, co se to děje s našimi oblíbenými hradními novinami a několik nápadů, jak z toho ven.

V posledních týdnech určitě nejsem první ani poslední, kdo si klade podobnou otázku. Obyvatel hradu Hogwarts.cz je automaticky předurčen k tomu, aby navštěvoval a četl oficiální periodikum hradu. V uplynulých týdnech je to však úkol téměř nesplnitelný – jediné, co se v Denním věštci dalo najít, jsou nenáročné články o módě, kterou je však hrad již často přesycen a nikoho nebaví číst neustále to samé. Navíc pokud je to na úkor jiného obsahu.

Rád bych hned na začátku upozornil, že cílem článku není nadávat na Denní věštec. Někteří lidé mají pocit, že cokoliv, co řeknu, je automaticky útočné. Proto bych nerad, aby došlo k mýlce.

Ať už jsou mé osobní vztahy s šéfredaktorem Filiusem Orionisem jakékoliv, nevztahuji je na Denní věštec. Denní věštec jsem vždy četl rád, nad mnoha články jsem se zasmál, nad jinými zamyslel – no a nad některými i znechutil. Ale to je vlastně správně, takto by měly vyvážené noviny působit. Momentálně jsem ve fázi, že nadšeně skočím po každém článku, který tam vyjde a není o módě. Bohužel se ale nedá ani říct, že by to byly články vysoké kvality, které můžeme najít v jiných (kolejních) periodikách. Ale ok – je to trošku z nouze ctnost, lepší než kdyby tam nevycházelo nic.

Přemýšlel jsem, jak tento článek pojmout, abych označil to důležité. Napadlo mě si to prostě rozdělit a říct vždy něco k dané části. Tak do toho.

***

Šéfredaktor

Není pochyb, že časopis je tak kvalitní, kolik času má jeho hlavní strůjce – šéfredaktor. Filius Orionis je ve funkci nejvýznamnější osoby Denního věštce už 4 školní roky, okamžitě se tedy nabízí otázka, jestli jeho kouzlo již nevyčpělo. Anseiola Jasmis Rawenclav zastávala post skoro celé desetiletí (měřeno školními léty) a sama se rozhodla, že předá žezlo nové krvi. V tomto měřítku má tedy ještě Filius co dohánět – nutno ale dodat, že za dob Filiuse Orionise se v Denním věštci objevují články každý den, a to je úctyhodný výkon i přesto, že občas šéfredaktor musel použít obraceč času k upravení reality. Proto si myslím, že Filius Orionis je muž na svém místě a momentálně na škole nevidím nikoho, kdo by byl schopný přebrat tento velký kolos.

*

Tempo vydávání

Už v minulém bodu jsem tuto otázku nadhodil mezi řádky. Čtyři roky držel Denní věštec status denního vydávání. Je tedy možné, že se redaktoři vyčerpali a již nemají chuť a motivaci psát dál? Pokud se v dnešní době objeví normální článek, je z valné většiny z brku sestry šéfredaktora – Mintaky Orionis. Nebo Anseioly, která se očividně alespoň trochu snaží namotivovat obyvatele hradu k tomu, aby právě oni změnili to, že v tak slavných novinách můžeme najít leda tak přehled toho, jak se oblékáme.

*

Síla kolejních časopisů

Ano, toto by také mohl být velmi důležitý faktor. Ač právě v tuto dobu kolejní časopisy v podstatě trochu stagnují, tak za sebou mají neuvěřitelně silné období. To tu nikdy v minulosti nebylo – ne až v takové míře. Nikdy se nestalo, že v nějaké formě vycházely všechny čtyři kolejní časopisy najednou. A tím se samozřejmě témata tříští, protože kolejní časopisy nechtějí psát pouze o tom, co se děje za zdmi kolejních místností. Chtějí se podílet na informovanosti, chtějí, aby právě jejich články budily velké diskuse – chtějí být čtené a oblíbené. A tím vzniká konkurence právě Dennímu věštci, který sám stojí vyvýšen nad všemi ostatními.

*

Prostředky

Je však potřeba dodat věc, ve které je Denní věštec napřed před všemi ostatními. A to až tak hodně napřed, že je v tom absolutně nedostižný. Má prostředky. V případě kolejních časopisů je sponzorství dotované z kolejních kont, ale žádná kolej na tom není natolik dobře, aby si mohla dovolit platit až 25 srpců za článek. A to ještě potom zaplatit zvlášť ilustrátora a korektury. Nemluvě o možnosti vypisování oficiálních seminářů či podpůrných akcí. Info o odměnách je ale zapadnuté někde dole v sekci soutěží a ví o něm očividně málo lidí. Kvůli tomuto článku jsem se musel jít ujistit, kolik ta odměna vlastně je. Je otázkou, proč taková výhoda není prezentována hlasitěji. Tak, aby všichni věděli, kde se dá nejvíc vydělat. A peníze – to je to, na co slyší všichni na škole.

*

Absence týmové práce

Ještě bych navázal na odstavec o kolejních časopisech. V kolejních časopisech (až na výjimku nebelvirské Lví tlapou) je uveden seznam autorů (či sponzorů), což působí rozhodně týmověji než když je seznam „týmu“ uveden v nejmenším boxu na stránce, jehož obsah je v podstatě neviditelný. Sami si položte otázku – kdo z vás jste v Denním věštci viděli seznam redaktorů, který se nachází až na spodku seznamu sekce „Noviny připravují“? Já osobně zahlédnu leda tak jméno šéfredaktora nebo zakladatele novin. Když jsem dost trpělivý, tak vidím jména korektorů a ilustrátorů. Není však seznam redaktorů to nejdůležitější? Možná okamžitě navrhnete, že to mají kolejní časopisy jednodušší, protože mají společnou barvu a zázemí koleje. Proč tedy není Denní věštec právě to, co sjednotí roztříštěné fialové? O tom více v dalším odstavci.

*

Výhled do budoucna

Všichni stále mluví o tom, že už to není, jako to bývalo v koleji, že každý jede sám za sebe. Některým to vyhovuje, někteří jsou z toho zklamaní. Ale nemohl by být společný časopis (v tomto případě Denní věštec) ten impuls k větší týmové spolupráci celé sborovny? Navíc jsou profesoři schopni psát dlouhé výklady na dané téma – mají tedy skvělé předpoklady k tomu, aby psali i kvalitní články. Neříkám, že taková akce a změna je jednoduchá, protože to určitě není. Ale podle mě by to za zkoušku stálo.

Denní věštec má obrovský potenciál, zdroje jako nikdo jiný a informační podporu z nejvyšších míst. Pokud se něco nového šustne, tak z osobní zkušenosti vím, že pan ředitel upřednostňuje vydání podobného článku v Denním věštci a ne v kolejním časopise.

Hlavní problém současného Denního věštce tedy vidím nejvíce právě v té roztříštěnosti. Zdroje a prostředky má v podstatě neomezené. Co si Denní věštec vymyslí, to mu bude dáno. Ale jakým směrem se chce dál Denní věštec ubírat? To už musí rozhodnout právě jeho šéfredaktor.

***

Zmínil jsem dle mě všechny hlavní důvody, proč je nyní Denní věštec ve stavu, v jakém je. Snažil jsem se i nastínit, jak by to mohlo být s tímto (stále ještě) oblíbeným periodikem vypadat v budoucnu. Ale z pohodlného křesla se to radí náramně, to musím uznat. Jediné, co mohu tedy udělat, je to, že přeji Dennímu věštci jasnou vizi, více času na zpracování geniálních myšlenek a pravidelné a trpělivé čtenáře.




Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: John Werewolf
Vydáno: 7/2011

Komentáře
V poslední době jsem se DV nevěnovala. Jestli je ovšem pravda, co říká článek, v tom případě je to absolutně alarmující!
Denní věštec by měl informovat a jestliže není to není splněno... Nicméně souhlasím s Vicky, ještě je čas a třeba se DV pořádně ukáže. :)
Nikolete | 20. 06. 2011
Jo, moc hezká článek z aktuálního dění, dobře podaný.
Věřím, že bude lépe. Máme před sebou konec školního roku, příchod nováčků, snad se mezi nimi najdou nějací noví redaktoři s dobrými nápady, i když třeba jen na krátké období.
Vicky | 05. 06. 2011
Super článek, líbí se mi Johnovo uvažování...:D A k tomu ty luxusní kresby, no prostě super:D
Jame, celej ty:D
Lilien | 05. 06. 2011
moc pěkný článek :)) na můj vkus byl prostě skvělý :D (mně o konflikty nejde ;D)
Nicolett | 05. 06. 2011
Hezký článek..na můj vkus sice málo konfliktní..ale co se dá dělat :D
James | 05. 06. 2011
1713494023