J.K. Rowling na Pottermore: Zmijozel

Pottermore již pomalu osidlují stovky a tisíce lidí, které byly vybrány na přelomu července a srpna do milionu šťastlivců. Po zařazení Moudrým kloboukem se mohou ocitnout v jedné z bradavických kolejí, kde se o ní dozví zcela nové informace předložené autorkou J.K. Rowling. Podívejme se na Zmijozel.

Po zařazení do koleje se každému studentovi objeví majestátní kolejní uvítání doplněné o představení dané koleje jedním z prefektů. Ve Zmijozelu jde o Gemmu Farley, která držela prefektský odznak v době nástupu Harryho, Rona a Hermiony na Bradavickou školu čar a kouzel.

V Corvinu jsme speciálně pro vás, naše čtenáře, přeložili jednotlivé uvítací texty kolejních prefektů, abyste i vy měli možnost odhalit nikdy předtím neobjevené taje našich bradavických kolejí.

*

Gratuluji! Jsem prefektka Gemma Farley a je mi potěšením uvítat vás ve ZMIJOZELSKÉ KOLEJI. Naším symbolem je had, nejmoudřejší ze všech tvorů, našimi kolejními barvami jsou smaragdově zelená a stříbrná a naše společenská místnost leží za tajným vstupem dole ve sklepeních. Jak uvidíte, její okna vedou do hlubin bradavického jezera. Často vidíme olbřímí oliheň, jak sviští kolem, a často vídáme i mnohem zajímavější tvory. Máme rádi ten pocit, když naše oblíbené místo dýchá aurou tajemného, podvodního vraku.

Tak, teď je tu pár věcí, které byste o Zmijozelu měli vědět. A pár, které byste měli zapomenout.

Prvně rozptýlíme pár mýtů. Asi jste slyšeli zvěsti o Zmijozelu - že jsme všichni hotoví do černé magie, že s vámi budeme mluvit, jen pokud byl váš prapradědeček slavný kouzelník, a další podobné hovadiny. No, nevěřte všemu, co slyšíte od konkurenčních kolejí. Nepopírám, že od nás vzešel jistý podíl temných čarodějů, ale stejně tak vzešli i z ostatních kolejí - to jen ony to nechtějí přiznat. A ano, dle tradice máme sklon přijímat studenty, kteří mají dlouhý čarodějný rodokmen, ale dnes ve zmijozelské koleji najdete spoustu lidí, kteří mají aspoň jednoho mudlovského rodiče.

A co třeba jeden z málo známých faktů, o kterém ostatní tři koleje moc nemluví: Merlin byl Zmijozelec. Ano, samotný Merlin, nejslavnější čaroděj v celé historii! Všechno, co uměl, se naučil právě v této koleji! Chcete následovat Merlinovy šlépěje? Nebo byste raději seděli za starým stolem té význačné bývalé mrzimorky, Eglantine Puffett, vynálezkyně samomydlící utěrky?

Jo, nemyslela jsem si to.

Dost ale o tom, co nejsme. Pojďme mluvit o tom, co jsme - tedy ta nejskvělejší a nejdrsnější kolej na celé škole. Hrajeme, abychom vyhráli, protože nám záleží na cti a tradicích Zmijozelu.

Taky jsme dost respektovaní ostatními studeny. Jo, trocha toho respektu je asi cinknutá strachem kvůli naší temné reputaci, ale víte co? Je to docela sranda, mít pověst těch, co pochází z toho divočejšího cechu kouzelnictva. Upusťte třeba pár narážek o tom, že máte přístup k celé knihovně kleteb, a uvidíte, jestli ještě někdo bude mít potřebu šlohnout vám penál.

Ale nejsme špatní lidé. Jsme jako náš symbol, had: elegantní, mocní a často nepochopení.

Tak například, my zmijozelští táhneme za jeden provaz - což je víc, než by se dalo říct o Havraspáru. Mimo to, že je to ta největší banda šprtů, kterou kdy potkáte, jsou havraspárští proslulí škrábáním se jeden přes druhého, aby dostali dobré známky. Zatímco my, zmijozelští, jsme bratři. Bradavické chodby mohou na neopatrné vyvrhnout mnohá překvapení a budete ještě rádi, že máte hady na svojí straně, až se budete pohybovat školou. Z našeho pohledu je to tak, že jak se jednou stanete hadem, jste jedním z nás - jedním z elity.

Víte, co hledal Salazar Zmijozel ve svých studentech? Jádra velikosti. Byli jste vybráni touto kolejí, protože máte potenciál být skvělí, v pravém významu toho slova. Budiž, občas uvidíte po společenské místnosti okounět pár lidí, o kterých si nebudete myslet, že jsou předurčeni pro něco mimořádného. No, nechte si to pro sebe. Pokud je Moudrý klobouk poslal sem, je na nich něco skvělého. Na to nezapomeňte.

A když už mluvíme o lidech, kteří nejsou předurčeni k velikosti, ještě jsem nezmínila nebelvírské. Takže, spousta lidí říká, že zmijozelští a nebelvírští představují dvě strany jedné mince. Osobně si myslím, že nebelvírští nejsou nic víc než rádoby zmijozelští. Notabene když někteří lidé říkají, že Salazar Zmijozel a Godrik Nebelvír si cenili stejného typu studentů. Takže jsme si s nimi možná více podobní, než bychom si chtěli myslet. To ale neznamená, že se s nebelvírskými mazlíme. Oni nás porážejí rádi jen o něco málo méně, než porážíme rádi my je.

A ještě pár věcí, které budete asi potřebovat vědět: naším kolejním duchem je Krvavý baron. Když to s ním vezmete za správný konec, občas bude souhlasit, že pro vás vystraší pár lidí. Jen se ho neptejte, jak se potřísnil krví - nemá to rád.

Heslo do společenské místnosti se mění každých črtnáct dní. Sledujte po očku vývěsku. Nikdy nepřivádějte do společenské místnosti někoho z jiné koleje a rozhodně jim neříkejte naše heslo. Žádná černá ovce do ní nevstoupila přes více než sedm století.

No, myslím, že proteď je to všechno. Jsem si jistá, že se vám budou ložnice líbit. Spíme v antických postelích s nebesy a se závěsy ze zeleného hedvábí, pod přikrývkami vyšívanými stříbrnou nití. Stěny pokrývají středověké gobelíny zobrazující příběhy slavných zmijozelců a ze stropu visí stříbrné lucerny. Bude se vám spát dobře - naslouchat jezerní vodě, jak v noci šplouchá kolem oken, je velmi uklidňující.

***
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Larrie Larstonová
Vydáno: 10/2011

Komentáře

| 29. 09. 2015
1550308396