Bájní tvorové řecké mytologie

Dnes bych vám ráda uvedla předchůdce dnešních kouzelných bytostí, jak je známe – troll, drak či rarach – z knih, jako je Fantastická zvířata a kde je najít. Sami rozhodněte, která jsou hrůzostrašnější.

Zajisté jste již slyšeli o bájných a hrůzostrašných tvorech, jako je Kraken, Medúsa a Mínotaurus, ale snažili jste se o nich někdy zjistit něco víc? Jsou to kouzelné bytosti, které podle starořeckých bájí skutečně existovaly! Nyní vám Corvinus přináší dvoudílný výlet do starého Řecka, kde se s oněmi bytostmi seznámíme.

Řekové od pradávna věřili v boha, ba co víc, hned ve více bohů. Psali na ně ódy, oslavovali jejich dary a zvěčňovali je v eposech a bájích, z nichž některé se dochovaly až dodnes. V mnoha takových eposech je zmiňován fakt, že bohové měli někdy "pletky" se smrtelníky či dokonce kouzelnými bytostmi žijícími i v jejich době, z jejichž vztahu se rodili potomci. Při styku boha se smrtelníkem vznikl polobůh, bájný hrdina, kterému v žilách proudila božská krev a byl silnější než kterýkoliv jiný člověk. Naopak při styku s mýtickými bytostmi se rodily další bytosti. Avšak sami bohové někdy stvořili bytost k účelu chránění něčeho, co nemělo být odkryto, či třeba jen k odstranění dítěte jiného boha (viz. Diův syn Perseus). Ráda bych vám teď "představila" některé bájné bytosti:


Hydra

 


Hydra byla dcerou stohlavého obra Týfóna a jeho manželky Echidny. Byla to obluda s hadím tělem a s devíti dračími hlavami. Hydra žila v bažinách u města Lerny u pobřeží Argolského zálivu a pustošila okolí. Lidé byli proti ní naprosto bezmocní, protože z každé useknuté hlavy jí vyrostly dvě nové a navíc jedna z těchto hlav byla nesmrtelná. I přesto se našel hrdina, který od ní Lernský lid osvobodil pomocí svého přítele Ioláa – Héraklés.
I dnes je hydra velmi známá pro své pustošení a ničení. V muzeích se vyskytuje pod vázami či obraznými ztvárněními jejího boje s Héraklem. Dokonce je po hydře pojmenován jeden z ostrovů kolem Argolidy a navíc ji můžete vidět i na hvězdné obloze – je jedním z nejdelších souhvězdí.


Kerberos



Kerberos je "psím strážcem podsvětí" z Hádovy říše a je synem obra Týfóna a Echidny, čili je "bratrem" hydry. Kerberos měl tři hlavy, kolem šíje se mu vinuli hadi a ocas mu končil za dračí hlavou. V Hádově podsvětní říši měl specifickou funkci, byl strážcem jejího vchodu a zejména východu – mrtvé ochotně vpouštěl, ven ale nevypouštěl nikoho. Byl velmi bdělý a ostražitý, přesto se mu ale přihodilo, že ho občas někdo přelstil. Jednou se z podsvětí dostal na denní světlo – když ho na příkaz krále Eurysthea přivedl Héraklés do Mykén.

Jak jsem již řekla, Kerberos nebyl jedináček, jeho bratry byli obludný nemejský lev a dvouhlavý pes Orthos, sestrami, jak už bylo řečeno výše, lernská Hydra, Chiméra a thébská Sfinx.


Sirény


Sirény jsou dcery říčního boha Achelóa a Múzy Terpsichory a jsou to obludy s ženskou hlavou a ptačím tělem. Zdroje se rozcházejí v jejich počtu, ale prý jich bylo devět, vynikaly krásným hlasem (měly díky tomu  vždy i přízvisko – Peisinoé „Lichotící“, Agaliofoné „Jasnohlasá“) a byly na něj také náležitě pyšné, a proto vyzvaly na soutěž samotné Múzy. Jejich zpěvu podlehly, a tak je Múzy proměnily z poloviny v ptáky. I když jim zůstaly krásné tváře a hlasy, z hanby se přestěhovaly na skalnatý ostrov nedaleko Skylly a Charybdy, kde svým zpěvem lákaly na břeh námořníky, aby je zardousily a vysály jim krev.


K ostrovu Sirén se jako první z hrdinů dostali Argonauté, když se vraceli se zlatým rounem z Kolchidy. Před záhubou je zachránil Orfeus, který vábivý hlas svou hrou na nástroj překonal. Osud k nim přivedl i Odyssea, který raději zalepil svým druhům uši voskem, aby jejich zpěv neslyšeli, a sám jejich vábení unikl jen tak, že se dal pevně přivázat ke stožáru. Jinak nikdo, kdo zaslechl jejich hlas, neodolal a všichni propadli záhubě...


Gorgony



Dcery mořského boha Forkýna a jeho manželky Kéty. Gorgony byly celkem tři a jmenovaly se Sthenó, EuryaléMedúsa. Ve "světě oblud" zabíraly v ošklivosti čestné první místo. Původně však prý byly velice krásné, ale pro jejich ješitnost a pýchu je bohové proměnili v nestvůry, které vypadaly jako kříženci ptáka s kovovými křídly a staré báby se zvířecíma ušima a dlouhými tesáky, z hlavy jim navíc vyrůstaly jedovaté zmije. Vypadaly tak strašidelně, že při pohledu na ně člověk zkameněl. Sthenó a Euryalé byly nesmrtelné, Medúsa vša ne. Zabil ji bájný hrdina Perseus, aby její hlavou zabil titána Krakena.
Sestrami Gorgon byly stařeny Graie a bratrem drak Ládón.


Již příště se můžete těšit na další bájné bytosti jako Pegase, Satyry či Chiméru.




Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Avreya Monowitz
Vydáno: 5/2010

Komentáře
skvělí článek !!
Medúsa | 21. 04. 2013
fakt hustí ja bich chtel byt kerberem
imejl 11dabltim | 21. 04. 2011
fakt hustí ja bich chtel byt kerberem
imejl 11dabltim | 21. 04. 2011
1713988536