„V rostenu, k zemi se přibiju.“
Věřím tomu, že každý víte, jaké hrozné blbosti si mudlové občas vymýšlejí. Tuhle jsem hledala nějaké materiály na esej, kterou si vyžádal jeden z vyučujících jako extra domácí úkol, a narazila jsem na jednu takovou pitomost. Bylo to asi takhle.
Naštvaná prací navíc jsem seděla na zemi v knihovně v sekci studia mudlů a nadávala jako špaček, protože jsem nic nenacházela. Až jsem narazila na jeden neskutečně zaprášený tlustý svazek. Bronzovým písmem bylo do kůže vtištěno: „Studie podivných mudlovských pranostik, jejich výklad a záznam pokusu o začlenění pranostik do kouzelnické společnosti“. Knihu jsem otevřela a zaujala mě natolik, že jsem se hned pustila do sepisování článku a nějaký úkol mi byl ukradený.
Pranostiky jsou totiž mudly vymyšlené věty, přísloví, které popisují nějaký jimi dlouhodobě pozorovaný jev. A jsou to potom převážně věty popisující počasí. Raději ale napíšu o některých z nich konkrétně, všechny se samozřejmě týkají měsíce dubna, protože máme přece duben, že…
***
Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. – Tady se mluví o tom, že na svátek svatého Jiřího (to je 24.) se veškerá tahle havěť, kterou dáváme tak akorát do lektvarů, probouzí ze zimního spánku, vylézá ze svých obydlí a začíná nás otravovat. Takže jestli Vám chybí nějaké přísady, stačí si zajít na Jiříka do lesa, přísady by se měly vyhřívat na každém kroku.
Dubnový sníh rodí trávu. – Tady se říká, že pokud bude v dubnu sníh, tak poroste tráva. A poroste prý hodně. Tohle mi přijde ujeté. Copak někdo někdy viděl, aby třeba na Mont Blanku rostla tráva? A to se vsadím, že tam v dubnu sníh bude. Ne, že bych nemohla mávnout hůlkou a tu trávu tam nechat vyrůst, ale proč, že?
Bouřky v dubnu zvěstují dobré léto. – Tak v oné moudré knize, kterou jsem našla, bylo uvedeno, že provedeným výzkumem nebylo možné zjistit, co toto přísloví přesně znamená, ale že se pravděpodobně jedná o něco v tom smyslu, že když budou v dubnu bouřky, tak v létě nebudou. Ale mně se to zdá divné. Vždyť blesky chytáme vždycky v srpnu.
Hodně-li v dubnu vítr duje, stodola se naplňuje. – Pokud bude v rostenu hodně foukat vítr, tak budou mít mudlové údajně spoustu sena. Podivné, nevím totiž, jaký vliv má vítr na růst trávy. Ti mudlové jsou ale blázni.
Prší-li na svatého Vojtěcha, neurodí se švestky. – Když bude 23. Rostena něco padat z oblohy, tak nebudou do mudlovského policejního sboru chodit nový policajti. A nedivte se! Je to proto, že mudlové svým bystrozorům říkají „švestky“.
***
Aby toho nebylo málo, přidám Vám pro zajímavost pár pranostik, které vymysleli kouzelníci v sedmnáctém století a snažili se je propagovat veřejnosti, ale neměli u ní vůbec žádný úspěch. A nepomohl jim ani speciální program ministerstva.
***
Prvního rostena není-li fialového profesora, schytá to jako vždycky rebarbora.
*
Na Marka hůlka nová, objeví se do týdne ta stará.
*
Když v rostenu se střetnou draci, nechytí se žádné ryby na udici.
*
Hůlku-li v rostenu zlomíš, slzu po zbytek roku neuroníš.
***
Nevím jak Vám, ale mě přijdou takové zvláštní. Zajímalo by mě, jaké existují pranostiky na další měsíce. A víte co? Tak si dáme takovou malou SOUTĚŽ o ceny. Napište mi do konce rostena, jaké jste našli kouzelnické pranostiky a můžete je i krátkým popiskem vysvětlit či okomentovat. Posílejte sovou na moje jméno a v příštím čísle neskonale dokonalého Corvina ty nejlepší, vítězné, otiskneme a odměníme jejich autory.
Poznámka autorky: Odesláním soutěžní odpovědi souhlasíte s jejím zveřejněním, a pokud neuvedete jinak, souhlasíte rovněž se zveřejněním obecných osobních údajů.
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář
Vydáno: 3/2012
Lil, díky ;)
Barberovic | 12. 04. 2012
Eli | 12. 04. 2012
Lilien | 11. 04. 2012