Bájní tvorové řecké mytologie podruhé

V minulém díle této minisérie jsem vám představila mnohohlavou nestvůru Hydru, tříhlavého psa Kerbera, vábivé Sirény a zlé a pyšné Gorgony. Dnes se podíváme pod pokličku dalších mytických bytostí, které naháněly hrůzu i těm nejudatnějším hrdinům.

Láska, dobrota a soucit vždy vyhrávaly nad žárlivostí, zlobou a nenávistí. Bohové se snad vždy přiklonili na stranu hodného a prostého hrdiny, který se snažil očistit město od zrůd. Ať už šlo o Hérakla - největšího hrdinu řeckých bájí, či také Deukalióna, Iásóna, Belerofóna a Persea, vždy šlo o dobré činy, které tito konali. A cestou vždy potkali některou ze starořeckých nestvůr.
Dnes bych vám ráda ukázala další z řady bájných bytostí, a to nejen ty zlé. Jen čtěte dál!

***

Pegas



Pégasos je okřídlený kůň, který vyletěl z těla Gorgony Medúsy, když jí usekl hlavu hrdina Perseus.

Uměl létat rychle jako vítr a žil na vysokých horách zejména na Parnassu ve Fókidě a na Helikónu v Boiótii. V helikónském háji, zasvěceném múzám, jednou prý zakopl a vytvořil tak pramen Hippokrénu. Když měl žízeň, spouštěl se z oblaků k prameni Peiréné na Akrokorinthu (korinthském "Vyšehradě"). Tam ho také chytil hrdina Bellerofontés, aby s jeho pomocí zahubil obludu chiméru, která žila v hluboké rokli v Lykii přístupné jen ze vzduchu. Když se pak Bellerofontés rozhodl na něm vyletět na Olymp, nejvyšší bůh Zeus tuto opovážlivost potrestal. Seslal na Pegase zuřivost, takže se Bellerofontés na něm neudržel a pádem na zem ztratil rozum.

Za Pegasova otce se považuje stvořitel koně, bůh moře Poseidón, a Pegasovým jménem nazvali Řekové jedno ze souhvězdí.

 Satyrové



Jsou to horští a lesní démoni, průvodci boha Dionýsa. Byli nezbední, prohnaní a prostopášní, dotěrní a vždy veselí, zajímali se jen o víno a ženy a s tím související požitky. Pokud nepásli dobytek nebo neproháněli nymfy, bavili se tancem a hudbou. Jejich oblíbenými nástroji byly flétny, sýringy, cimbály a kupodivu i dudy.

Lidi neměli příliš v lásce; někdy před nimi utíkali, jindy je zas strašili nebo přepadávali. Z mytologických bytostí se nejlépe snášeli se silény a pany, s nimiž je někdy lidé ztotožňovali. Z bohů měli nejraději Dionýsa a mnozí se k němu hlásili i jako ke svému otci. Jiní zas prohlašovali za svého otce boha Herma, ale většinou se o svůj původ nestarali.

Podle starších představ měli satyrové kozlí nohy a uši, tupý a široký nos, naježené vlasy a růžky na čele. Později dostali téměř lidskou podobu a jejich původní vzhled připomínaly jen kozlí uši a růžky.

Laistrygonové




Laistrygóni byli lidožroutští obři na dalekém západě. Tělesnými rozměry se podobali Kyklópům, ale narozdíl od nich žili ve městech, měli sněm a vládl jim král. Znali také právo, ale protože byli nelidští, jejich právo bylo horší než bezpráví u lidí. Přesvědčil se o tom Ithacký král Odysseus, když na své cestě z dobyté Tróje do vlasti přistál u jejich pobřeží a vyslal k jejich králi Antifatovi posly. Ačkoliv poslové a vyslanci jsou u všech národů nedoknutelní, Antifatés si jednoho z nich klidně nabodl na rožeň a upekl k večeři. Ostatní Laistrygóni ho v tom následovali. Bez vyhlášení nepřátelství napadli Odysseovy lodě, rozbili je velkými balvany a vojáky, kteří nezahynuli v boji nebo na moři, zajali a snědli. Zachránila se jen posádka Odysseovy lodě, protože se při přistání nedostala až ke břehu. Na ní také Odysseus uprchl z dosahu moci Laistrygónů, aby o nich podal lidem zprávu, neboť jinak k nim předtím ani potom nikdo již nezabloudil.


Chiméra



Fantastická obluda, dcera stohlavého obra Týfóna a jeho manželky Echidny. Byla kombinací lva, divoké kozy a hada s dračí hlavou, měla obrovskou sílu a ze svých tří tlam chrlila oheň. Podle řeckých bájí žila v Lykii (ve vulkanické rokli Kragu) a jakmila ucítila člověka, vylezla ze svého doupěte a sežehla ho ohněm. Nakonec ji zabil hrdina Bellerofontés, který se k ní dostal na okřídlením koni Pegasu a z bezpečné výšky ji zasáhl několika dobře mířenými smrtícími šípy.

Podle některých básníků žila prý v podsvětí a hlídala tam se svým bratrem Kerberem vchod do Hádovy říše.

***

Jak vidíte, mezi bájnými bytostmi se neobjevují jen ty špatné a děsuplné příšery, mohou tam být i naprosto čistá stvoření sloužící dobru.

V příštím díle naší expedice do starodávného Řecka se podíváme na zoubek třeba Stymfalským ptákům či dryádám. Zůstaňte s Corvinem Declaratio!



Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Avreya Monowitz
Vydáno: 6/2010

Komentáře

| 25. 05. 2017

| 11. 05. 2017
1713274827