KOZA na hradě

Skvělá novinka u příležitosti zakončení sedmého ročníku rozšiřujícího studia. Kdo ji letos může absolvovat a jak to vše probíhá?

Obecně o zbrusu nových zkouškách s příhodným názvem KOZA (Krajně Ohavné Zkoušky Akademické) již informovala madam Ansí v Denním věštci. (článek zde)

Corvinus nelenil a vyslal sovy těm dvěma šťastným slečnám, které mají tu čest být průkopnicemi v zavedení nové zkoušky.

Jsou to dvě studentky 7. ročníku rozšiřujícího studia, tudíž koncem tohoto roku již na hradě stráví přinejmenším 14 Hog let, což je číslo snad až neuvěřitelné! Každopádně nejen za to budou (pokud se jim zkoušky povedou složit, a to jistě ano) odměněny vysokoškolským titulem a privilegiem užívat jedno z kouzel, které byly dříve výsadou pouze profesorů či zaměstnanců školy.

Prozatím platí pouze jedna ze dvou plánovaných podmínek zkoušky KOZA, a to povinnost absolvované alespoň jedné z možných zkoušek (tedy NKÚ, OVCE nebo CKÚ) z vybraného předmětu.

***

Queti Sylie

Queti

Queti se registrovala na hradě v roce 2006. Absolvovala NKÚ ze dvou předmětů, a to z Bílé magie, Literárního semináře - poezie, z té potom skládala i OVCE a nyní si ji zapsala i jako KOZu. Připomenu ještě, že složila zkoušku CKÚ z předmětu Taje pravděpodobosti, a tudíž se její výběr ještě rozšířil.

*

Corvinus Declaratio: Na hradě jsi už opravdu dlouho - minimálně 7 mudlovských let. Jaké máš nyní pocity, když se ohlédneš po těch letech zpátky...? Je to nostalgie? Radost? Úleva? Promarněnost?

Queti: Ty roky hrozně běží... Ale ani ne tak pro mě, jako spíš okolo mě. Zhruba od pátého ročníku jsou Hog takový stabilní bod v překotně se měnícím vesmíru. *usměje se* Jen mě občas překvapí, když zjistím, že některý z momentů, které mám v živé paměti, se stal v době, kterou 3/4 koleje nepamatuje.

*

Corvinus Declaratio: Srovnáváš zkoušku KOZA s absolvovanou zkouškou OVCE? Obě skládáš ze stejného předmětu. Přesto, znamená pro tebe některá z nich víc? Která z nich pro tebe je důležitější?

queti-sylie.gif

Queti: OVCE pro mě byly hodně nové - délka, zveřejnění (nevím teď, jestli tehdy byl archiv, ale určitě se moc nepoužíval), ústní část... Tentokrát očekávám zhruba to samé, možná o trochu náročnější zadání, ale to patří k věci. Obecně důležitější budou určitě OVCE, bez nich je kouzelník ještě děcko, KOZA spíš potvrdí, že jsem dobrý věčný student. *usměje se*

*

Corvinus Declaratio: Na přihlášení je čas do konce listopadu. Kdy se dozvíš zadání a kdy máš jaké další termíny, např. odevzdání, ústní zkouška atd.? Bude to současně s OVCEmi?

Queti: Ano, pokud vím, počítá se s podobným režimem jako mají OVCE... Ale oficiálně nevím o nic víc než ty, všechno se teprve ladí.

*

Corvinus Declaratio: Mohla sis vybrat celkem ze 3 předmětů, vyhrála to Poezie, ze které máš absolvované jak NKÚ tak OVCE. Váhala jsi nebo to byla jasná volba? Proč to nedopadlo jinak?

Queti: Když jsem si začala vybírat předmět, nebylo ještě jasné, z čeho to půjde a z čeho ne - dlouho jsem předpokládala, že to budou prostě dva ročníky daného předmětu... Takže jsem vybírala z takových a zjistila, že většinu předmětů, kde mám vystudováno více ročníků, už dávno učí někdo jiný nebo je rovnou neučí nikdo. A skládat takhle významnou zkoušku u profesora, kterého vůbec neznám, by bylo trochu riziko. Takže podle ročníků mi zbyly předměty dva, Poezie a Prefektování, ze kterých jsem si, tehdy předběžně, vybrala Poezii...
A když už vím, jaké jsou finální podmínky, nijak bych volbu neměnila - na Taje pravděpodobnosti by bylo obtížné se v takto rozsáhlé práci nedostat moc daleko do mudlmatematiky, no a kvůli té tu nejsem. A mít KOZU z Bílé magie... To zní sice lákavě, ale absolvovala jsem jeden ročník kdysi dávno, takže Poezie je jednoznačně vhodnější.
Navíc je to trochu symbolické - domácí úkoly z LS - Poezie jsem úspěšně využila při talentovkách na literární školu... A během RS jsem ji u mudlů dostudovala, a ted zrovna z poezie přistoupím ke KOZe...
Takže sice jsem velmi aktivně váhala, zvažovala, vybírala a nevěděla, ale přitom bylo celou dobu jasné, jak to dopadne. *usměje se*

*

Corvinus Declaratio: Těšíš se nebo máš strach? Jaká jsou tvá očekávání ohledně zkoušky?

Queti: Jednoznačně se těším. Sice s tím bude trocha práce, ale zase jsem jedna z prvních na škole, kdo zkouší něco nového. A jsem zvědavá na téma, profesorka Rawenclav mi už na OVCE zadala moc pěknou věc, tak doufám, že mě to i tentokrát bude bavit.

*

Corvinus Declaratio: Už pomýšlíš na plány po KOZe? S vysokoškolským titulem se posuneš zase někam dál... Plánuješ zůstat ve studiu (pokud je to vůbec ještě možné) nebo snad zfialovět?

Queti: Pokud bych zjistila, že je považováno za vhodné změnit barvu, nijak by mi to nevadilo. Modrost je fajn, ale už letos jsem student možná jen kvůli tomu, že mi chybí jeden předmět na magíka a že 7rs je magické číslo..
Možná po KOZe zkusím na jeden rok přejít mezi zaměstnance, připravovat soutěže a semináře, a buď by se v takovéto pauze povedlo připravit vlastní předmět nebo ne. *usměje se* A nebo se budu ještě chvíli flákat po studentsku a občas rozčilovat vedení koleje. *usměje se*

*

Corvinus Declaratio: Je tu něco, cokoli, co bys chtěla přidat, dát vědět světu nebo aspoň Hogu a Corvinovi?

Queti: Světu - asi dík Marg. Sice jsem si z možnosti skládat OVCE podruhé už loni dělala legraci, ale ona se rozhoupala k akci...
A jako taková nenápadná nápověda pro osoby odpovědné - mohlo by na její počest být pravidlo, že za KOZu bude automaticky čokožabka jako Sladká odměna. *usměje se*

***

Marguerita Laux

Marguerita

Margueritina registrace sahá dokonce k roku 2005. Tahle slečna, která s myšlenkou KOZy přišla, měla o něco věší výběr předmětů než Queti. Absolvovala 4 NKÚ a to z Kouzelných formulí, Kouzelnické literatury, Kouzelnického zeměpisuTeorie famfrpálu. OVCE potom složila ze Studia mudlů a ještě si přidala zkoušku CKÚ z Péče o kouzelné tvory. Zkoušku KOZA nakonec skládá ze stejného předmětu jako OVCE.

*

Slečny Marg jsme se ptali na zhruba stejné otázky. Svou odpověď shrnula následovně.

midar-kilahim.gif

Marguerita: Položila jsi mi spoustu otázek, na které musím odpovídat poslední dobou až moc často a já se nechci neustále zamýšlet nad tím, jaký to bylo dřív, jaký mám pocity a podobně.
Jsme kouzelníci, ne starci v důchoďáku. *usměje se*
Na zkoušku KOZA se těším a jsem ráda, že mi byla umožněna. A co bude dál, to asi neví ani ředitel, natož pak já.

***

Toliko ke zbrusu novým zkouškám KOZA. Oběma slečnám přejeme hodně štěstí a těšíme se na příští rok. Prozatím to totiž vypadá, že v 7. ročníku rozšiřujícího studia, a tudíž s možností skládat zkoušku KOZA již s plnými podmínkami, bude jedna jediná studentka, Vendesousa Asio Otusová.

Tak se nechme překvapit.
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Helenia Kukková
Vydáno: 7/2012

Komentáře
1550311791