Žánr: Sci-fi pod drobnohledem
Sci-fi je, jak už sám název napovídá, založeno na spojení fantaskního prvku s vědeckými podklady, takže se zde nesetkáme s jednorožci nebo draky, ale spíše roboty či vesmírnými koráby. Část vědecko-fantastické literatury je zaměřena na velmi populární aktivity mimozemských stvoření na Zemi, některé se zase zabývají katastrofickými konci lidské civilizace, která je přemožena vlastními inteligentními vynálezy.
Rozhodla jsem se, že Vás provedu jakýmsi průřezem vědecko-fantastické klasiky, abyste měli představu, o čem to vlastně je a co všechno stojí za to číst. Už předem se omlouvám za nevyčerpávající výčet, vážně zde nelze vypsat všechny skvosty science-fiction, protože jich je opravdu spousta... Takže píšu jen o některých, hlavně o těch, které mi utkvěly v paměti...
(U autorů uvádím letopočty, to jen tak pro srovnání...)
Průkopníkem science-fiction je bezesporu světoznámý francouzský spisovatel Jules Verne (1828 - 1905). Je autorem více než šedesáti románů, novel či povídek, které jsou v současnosti oblíbené především u mládeže. Četla jsem pouze ty nejznámější, z nichž doporučuji především Tajuplný ostrov nebo Dvacet tisíc mil pod mořem, dále pak Ze Země na Měsíc nebo Cestu do středu Země. Ve své době to byly knihy přelomové, objevovaly se v nich tehdy ještě neuskutečněné vynálezy a technologie, které v té době nebylo možné zrealizovat. Dnes již tyto knihy patří spíše k dobrodružné literatuře, to ale nijak nesnižuje jejich úroveň a oblibu.
*
Arthur Conan Doyle (1859 - 1930). To jméno znáte, že? Ano, autor úžasného detektiva Sherlocka Holmese. A proč ho uvádím v článku o sci-fi? Nejspíš proto, že má na svědomí i skvělý příběh Ztracený svět. Překvapeni? Tak to si budete muset přečíst knížku! Jen připomenu, že jde o vědeckou výpravu na náhorní plošinu, kde údajně přežily jisté dávno vyhynulé druhy rostlin a živočichů...
*
Mezi příběhy, které budete určitě znát, patří Válka světů. Poprvé vyšla již v roce 1898 z pera Herberta George Wellse (1866 - 1946) a od té doby se dočkala mnoha dalších vydání a filmových zpracování - naposledy velmi zdařile s Tomem Cruisem v hlavní roli. Nicméně doporučuji kromě zhlédnutí (parádní film!) i přečíst knihu - opravdu stojí za to.
*
Jistě jste slyšeli jméno Arthur C. Clarke (1917 - 2008). Tento američan proslul především knihou 2001: Vesmírná odyssea. Musím se přiznat, že tu jsem tedy nečetla, nicméně se na ni chystám - již nějakou chvíli čeká u mě na poličce.
*
Pierre Boulle (1912 - 1994). Autor spojený s knihami Most přes řeku Kwai nebo Fotograf, ale především s nadčasovým příběhem Planeta opic. Ta byla zfilmovaná už tolikrát, že je těžké najít člověka, který ten příběh ještě nezná... Nicméně přečíst si knížku rozhodně stojí za to - a doporučuju vážně přečíst až do konce.
Ray Bradbury (1920 - 2012), můj oblíbený autor, především kvůli sci-fi povídkám Marťanská kronika a románu 451 stupňů Fahrenheita.
Marťanská kronika je soubor povídek, popisujících kolonizaci Marsu, které na sebe volně navazují, a jsou řazeny chronologicky - vždy je uvedeno datum, kdy se odehrávají. Jde klasicky o varování před tím překotným tempem, kterým se lidstvo řítí kupředu, ovšem je podáno vážně zajímavě.
*
Robert A. Henlein (1907 - 1988). Další autor, který stojí za zmínku. Možná ho znáte jako autora románů Cizinec v cizí zemi, Měsíc je drsná milenka, Hvězdná pěchota neboVládci loutek. Mně se od něj ale nejvíc líbila knížka Dveře do léta.
Jedná se o humorně laděný příběh, založený na možnosti nechat se zmrazit a probudit se na svět zase o pár desítek let později... Tato oddechová kniha se parádně čte, ale nechybí velké myšlenky, ač někdy skryté mezi řádky.
*
A to nejlepší nakonec: co já osobně považuji za špičku žánru sci-fi, je tenký román Johna Wyndhama (1903 - 1969), Den trifidů. Vyšel v roce 1951 a od té doby vychází neustále znovu a znovu, bezpochyby proto, že jde opravdu o skvostné dílo.
Tento napínavý příběh o mimozemšťanech, které si tu vlastně pěstujeme sami a tak přispíváme ke své vlastní zkáze, jsem četla už několikrát a nikdy mě nezklamal, takže stoprocentně doporučuji. Den trifidů byl zfilmován, ale je to bohužel-bohudík jeden z těch případů, kdy film ani zdaleka nedosahuje na kvalitu knižní předlohy.
***
To je ode mě vše. Představila jsem vám řadu knih, které podle mého skromného názoru stojí za to si přečíst. Ale jsou to pořád jen knihy, které se líbí mně, nebo které mě zrovna napadly. Proto jestli vám tu něco chybí, dejte vědět, zkusím o tom napsat. A nebo - ještě lépe - napište článek sami, my ho jen uvítáme!
A mimochodem - pokud jste tak ještě neučinili, rozhodně si přečtěte vyhodnocení ankety - Kouzelně napínavé sci-fi od naší Annie! V jejím článku se dozvíte, jak si sci-fi stojí u obyvatelstva našeho hradu a další důležité informace - tak neváhejte!
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář
Vydáno: 3/2013
Lilien | 04. 03. 2013
Annie Reprobate | 03. 03. 2013
Helenia | 03. 03. 2013
David | 03. 03. 2013
Justin | 03. 03. 2013