Klání všech pisálků a spisovatelů

Každý jistě ví o probíhajícím Spisovatelském klání. A my jsme vyzpovídali madame Eillen McFir Elat, šéfredaktorku Sub Salix a organizátorku celé akce. Neváhejte a čtěte!

V čítárně Sub Salix se před několika dny objevilo oznámení o tom, že se koná Spisovatelské klání. Soutěžící dostali hrubou dějovou linku a šup, nějak si s ní poraďte. Madam McFir nám prozradí, jak se vlastně nápad se Spisovatelským kláním vůbec zrodil a co můžeme od soutěže čekat. Nezapomeňte se zúčastnit!

***

Corvinus Declaratio: Osmého února se v čítárně Sub Salix rozjel první ročník Spisovatelského klání. Předpokládáme, že to byla vaše idea, něco takového uspořádat. Jak vás to napadlo? A podle čeho jste vymýšlela téma, o kterém se bude psát?

p. Eillen: Původní nápad byl uspořádat klání k druhému výročí založení čítárny. Bohužel ale nebyl čas to zrealizovat, proto jsem s tím počkala až na nový školní rok. S tématem to bylo těžší. Chtěla jsem nějaké, které nadchne již píšící autory, ale zároveň, aby to nebylo složité pro autory, kteří by tímto dílem teprve začali psát.

 *

Corvinus Declaratio: Zvolila jste nakonec žánr fantasy. Proč zrovna ten? Myslíte, že patří k těm, které je nejsnadnější psát?

p. Eillen: Podle mého názoru je jednodušší psát fantasy. Autor si u něj může vymyslet mnoho věcí a když je zasadí do svého příběhu a umí je vysvětlit, nikdo o nich nepochybuje. Může to však být jen můj názor.

 *

Corvinus Declaratio: Už se do soutěže někdo přihlásil? Počítáte s velkou účastí? Jak budete soutěžící lákat k přihlášení?

p. Eillen: Ve velkou účast zatím jen doufám. Ale velmi mne potěšil první soutěžní příspěvek. Přišel už první víkend. Věřím, že většina děl přijde až v poslední den.

 *

Corvinus Declaratio: Tak to obvykle bývá, že si to všichni nechají na poslední chvíli. Co když ale někdo první termín z jakéhokoli důvodu nestihne a přesto se bude chtít zúčastnit. Má ještě nějakou šanci se zapojit?

p. Eillen: Ano, může své dílo zaslat, ale bohužel bude vyřazen z celkového hlasování. Nebylo by to férové vůči ostatním autorům, kteří se snažili stihnout termín včas.

 *

Covinus Declaratio: Ovšem, to je asi spravedlivé. Mohou se po ukončení hlasování výherci těšit na nějakou odměnu kromě věčné slávy a hromady fanoušků?

p. Eillen: Ano. Něco je čeká. Ale ráda bych byla, aby to bylo překvapením.

 *

Corvinus Declaratio: Chcete ze Spisovatelského klání udělat tradici a v případě úspěchu ho za rok zase zopakovat?

p. Eillen: Ano, pokud by byl zájem, neviděla bych důvod, proč klání nezopakovat.

 *

Corvinus Declaratio: Vy sama také píšete povídky. Co byste tedy poradila začínajícím autorům, kteří by se klání chtěli zúčastnit, ale neví, jak přesně začít?

p. Eillen: Hlavně se nebojte své nápady vložit na kousek pergamenu. Napište první část povídky, přečtěte si ji a upravte vše, co se vám nezdá dokonalé. Poté nechte vše pár dní uležet, než se na to podíváte potřetí. A pokud se vám stále zdá, že tomu něco chybí, máte přátele, kterých se můžete zeptat a kteří vám rádi pomohou.

 *

Corvinus Declaratio: A co když se jim nedostává inspirace? Odkud čerpáte nápady vy, co byste doporučila?

p. Eillen: Úplně první příběh, který jsem psala a který bohužel stále nemám dokončený, jsem začala psát na chatě, kam jsem každý rok jezdila odpočinout si od kouzel. A kdykoliv chci něco nového psát, nebo jen pokračovat v rozepsaných povídkách, vracím se v mysli na to místo a procházím se jím. To mi pomáhá si urovnat myšlenky. Ale co se týká nápadů, tam je to horší. Někdy stačí si poslechnout píseň nebo se podívat na nějaký obraz. Jindy píšu pro přátele na jejich přání. Hlavně se do ničeho nesmím nutit. Proto bych všem doporučila, aby se nesnažili za každou cenu. Pokud to zrovna nejde, na dva dny odložte brky a jen nad příběhem přemýšlejte. Uvidíte, třeba vás něco napadne jen pár vteřin před usnutím a možná díky tomuto nápadu se vám podaří vyhrát letošní klání.

 *

Corvinus Declaratio: Ještě bychom se zeptali, jestli bude v soutěži hodnocen jak nápad a slohové provedení, tak i gramatická stránka příběhu, nebo o to se postarají korektoři?

p. Eillen: Jelikož budou hodnotit čtenáři, nemohu říct, na co se přesně zaměří. Ale myslím, že i gramatika je ovlivní. Veškerá díla budou vydávána tak, jak přijdou. Pokud v nich autor bude mít chyby, my mu je opravovat nebudeme, ač to normálně v čítárně tak funguje. Snad si autoři tedy dají větší pozor a budou se snažit vyvarovat se všech chyb.

 *

Corvinus Declaratio: To je dobré vědět. Nakonec jsme se chtěli zeptat, jestli se můžeme těšit na další podobné akce, které by měly na čítárnu více upozornit a kde by měli začínající spisovatelé šanci ukázat, co dovedou? Bude se třeba opakovat Zlatý proutek, nebo třeba máte v hlavě něco úplně nového?

p. Eillen: Budu se snažit dělat menší jednorázové akce. A pokud se tato dlouhodobá osvědčí, tak budu uvažovat nad druhým ročníkem.

 *

Corvinus Declaratio: Tak se máme nač těšit. Děkujeme za rozhovor a doufáme, že se v soutěži sejde spousta příběhů.

Šéfredaktorka: Larrie Larstonová
Korektura a vizuální úprava článků: Janel Weil, John Werewolf, Larrie Larstonová
Ilustrátoři: John Werewolf, Katelyn Auster, Lilien Emity Meissed
Autoři článků: Annet Slapfootová, Any Dawson, Elennar Hollkin, Emma Violet Wang, Eressiel de Naso, Isabella Anne Swan, Janel Weil, Larrie Larstonová, Lilien Emity Meissed, Linn Rose Lairová, Thasa Monke Kemanová

Poděkování: Havraspárským safírovým brkům za jejich píli, užitečnost a odolnost, jež byla v posledních čtrnácti dnech vystavena četným zkouškám (však ony samy ví...). Hrabanovi, jehož svalstvo bylo redaktorkám skvělou motivací. Ilustrátorům a korektorům za pohotovost a poskytnutí jejich umění našemu časopisu. Všem žurnalistům, kteří nechali slyšet své hlasy. A především vám, našim čtenářům, za zachování věrnosti Corvinu Declaratio, protože bez toho by náš časopis nemohl existovat. Děkujeme!