Byl/a z Havraspáru... Garrick Ollivander

Známý výrobce hůlek, od kterého si hůlku koupil i hrdina kouzelnického světa Harry Potter. Vy od něj hůlku máte určitě také. Není totiž snad lepšího výrobce hůlek, než pana Ollivandera. Pan Ollivander je ale mnohem víc než jen výrobce hůlek, přečtěte si o něm a jeho životě něco víc!

Série článků Byl/a z Havraspáru... začala v Corvinovi vycházet díky p. Martinu Javorovi, který tuto sérii odstartoval s články o Ignácii Wildsmithové, profesoru Kratiknotovi a profesoru Lockhartovi. V minulém čísle na něj navázala Aimée Leavittová s článkem o Millicent Bagnoldové a Addie Hazel s články o Lence LáskorádovéUfňukané Uršule. Nyní přichází na řadu známý výrobce a prodejce hůlek Garrick Ollivander.

**

Garrick Ollivander se narodil 25. září 1909 do rodiny kouzelníka a čarodějky, jež pocházela z mudlovské rodiny. Rodina Ollivanderových byla po staletí spojována s výrobou hůlek a obchod s hůlkami se dědil z generace na generaci již od roku 382 př. n. l. Garrick, který vyrostl doslova obklopen výrobou hůlek, se na tuto dráhu hned po vystudování bradavické školy čar a kouzel vydal také. V Bradavicích byl úspěšným studentem a studoval, kde jinde, než v Havraspáru.

Garrick Ollivander

Pan Ollivander byl velice inteligentní muž s výbornou pamětí. Pamatoval si každičký detail o jakékoli hůlce, jež kdy prodal. Věděl, komu ji prodal, z jakého byla dřeva, kolik měla palců, jaké bylo její jádro i vlastnosti. Hůlkami byl natolik fascinován, že to někdy až zastínilo jeho racionální posuzování dobra a zla, neboť se tolik upnul na to, jak velké činy může kouzelník se svou hůlkou vykonat, že nedomyslel, jaké mohou mít ty činy následky. Typickým příkladem je Tom Raddle, kterému Ollivander v roce 1938 prodal 13 a půl palce dlouhou hůlku z tisového dřeva s jádrem z péra fénixe. Po první kouzelnické válce Ollivander vzpomíná, že s ní Pán Zla dokázal „velké věci — strašlivé, ale velké. Během druhé kouzelnické války, kdy byl vězněn v sídle Malfoyových a později mučen, mu dokonce hlavou prolétla myšlenka, jak mocný by Voldemort mohl být, kdyby se spojil s Bezovou hůlkou. Kromě toho, že pan Ollivander perfektně rozuměl hůlkám a jejich výrobě, byl také výjimečně nadaný kouzelník. Jako jeden z mála měl schopnost neverbálního zaříkávání a sesílání kouzel a uměl vyčarovat i Patrona.

V roce 1991 přišel do Ollivanderova obchodu jedenáctiletý Harry Potter. Ollivander mu dlouho hledal hůlku, co by mu sedla, respektive která by si ho vybrala. Nakonec našel jedenáctipalcovou cesmínovou hůlku s jádrem z péra fénixe. Na první pohled se to zdá být obyčejná hůlka, ale všichni moc dobře víme, že tomu tak nebylo. Ollivander se kolem hůlek pohybuje celý život, ale něco takového ještě neviděl. Jak sám řekl, ten fénix, jehož péro tvoří jádro Harryho hůlky, ztratil za celou dobu jen dvě ocasní péra — jedno je v Harryho hůlce a druhé v té Voldemortově. Fascinující, neboť Harry přežil smrtící kletbu z Voldemortovy hůlky, která má stejné jádro jako ta jeho.

Ollivanderův obchod

Když byl Harry ve 4. ročníku, tedy v roce 1994, konal se Turnaj tří kouzelnických škol a Ollivander byl na něj pozván coby kontrolór hůlek všech čtyř účastníků. Všechny hůlky pečlivě zkontroloval a otestoval. Ten rok se ale vrátil lord Voldemort a začala 2. kouzelnická válka. Během té byl v roce 1996 Ollivander unesen Smrtijedy ze svého obchodu a vězněn v sídle Malfoyových. Tam ho Voldemort pravidelně mučil a chtěl od něj znát veškeré informace o bájné Bezové hůlce, po které pátral. Ollivander ji ale znal jen z pověstí a legend, a tak pořád opakoval jen staré známé příběhy. Pod kletbou Cruciatus ho Voldemort dál vyslýchal a zjistil od něj, že k zabití Harryho Pottera bude potřebovat jakoukoli jinou hůlku, neboť ta jeho aktuální je spojena s tou Potterovou svým jádrem.

Po ukrutném mučení odpočíval Ollivander v Lasturové vile, kam se dostal díky Dobbymu, který zachránil jak jeho, tak Lenku Láskorádovou a jejího otce, kteří byli v sídle Malfoyových vězněni také. S Lenkou se Ollivander sblížil a stali se přáteli. V Lasturové vile se za Ollivanderem stavil Harry, aby mu výrobce hůlek identifikoval pár hůlek, co Harry sebral v sídle Malfoyových. Co bylo s panem Ollivanderem dál, merlinužel nevíme. Pravděpodobně se ale vrátil zpět do svého obchodu a prodával hůlky dalším bradavickým studentům.

***

Pan Ollivander je první osobou, kterou při pomyslném vstupu do svého kouzelnického života uvidíte. Získáním hůlky se z vás stává pravý kouzelník či čarodějka a kde jinde byste si hůlku obstarali, než u slavného výrobce hůlek? Doufám, že jste se prostřednictvím tohoto článku o něm dozvěděli něco víc a řeknete nám v komentáři, jaký na něj teď máte názor?
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Aya Watanabe
Vydáno: 6/2021

Komentáře
1632276547