Staré corvinovské projekty I. – speciály

Corvinus Declaratio funguje ve svém nynějším kabátku již přes 12 krákoků, jeho první vydání vyšlo 31. sněžena 2010. Od té doby si mnohé zažil a přinesl spoustu projektů, které stojí za to si připomenout! Jste zvědaví, jaké neobvyklé speciály se v našem plátku objevily?

Troufám si říci, že Corvinus Declaratio má na našem Hradě pověst kvalitního plátku. Měl svá zářnější období, měl i ta horší, ale ve výsledku se vždy našli redaktoři, kteří do něj byli ochotní s láskou přispívat a pomáhat jeho rozvoji. Právě s takovým elánem pak vznikala i speciální vydání – a nejen ta poměrně pravidelná vánoční či ku příležitosti Halloweenu, ale také s jiskrou nového nápadu. Mnoho jich již zapadlo, ale i nyní stojí za to si je přečíst, proto neváhejte a čtěte dál, abyste si je se mnou mohli připomenout.

**

Nevermore

Nevermore byl úplně první speciál, který Corvinus ve svém novém peří vydal. Jednalo se o naprostý unikát, který se setkal s velkým ohlasem, dokonce dostal pochvalu od pana ředitele. Myslím si, že jeho nalistováním nic neztratíte, ba naopak. Zamyšlení nad samotnou existencí Hradu a naší přítomností na něm může být aktuální i v dnešní době. Co byste dělali, kdyby Hogwarts z ničeho nic zkrátka nefungovaly? To je hlavní otázkou tohoto speciálu a redaktoři časopisu s ní pak pracovali různými způsoby a úhly pohledu.

Minulý rok také vyšel speciál Nevermore II, přesně v den, kdy Hrad slavil své sedmnáctiny, 19. 6. 2021. Toto vydání odkázalo na svého slavného předka a kromě zopakování některých otázek mělo spíše vzpomínkovější nádech. Jak se Hrad a jeho obyvatelé změnili? Co je potkalo, co utkvělo v paměti? Nechyběl ani rozhovor s původním výtiskem.

*

Všechno nejlepší, Larrie!

(Ilustrace: Katelyn Auster)

Speciál, který nemá obdoby. Tehdejší modří studenti spojili své síly, aby mohli skrze milovaného Corvina popřát své primusce a šéfredaktorce, Larrie Larstonové. Bez jejího vědomí se jim podařilo připravit vydání plné tematických článků, které bylo odměněno krásnými komentáři nadšené oslavenkyně. Přestože bylo vydání připraveno speciálně pro ni, zajímavým čtením může být pro všechny naše čtenáře.

*

Kolejní periodika

Sice se jedná o speciál havraspárského kolejního časopisu, to však neznamená, že se bude soustředit pouze na svou kolej. Přesně to se také ukázalo ve speciálu Kolejní periodika. Svůj prostor zde získala historie všech kolejních časopisů, jejich tehdejší šéfredaktoři, dokonce tehdejší kolejní ředitel a věhlasný čarostavitel John Werewolf připravil návrhy vzhledu všech kolejních periodik dle svých představ. Příjemné počtení i pro čtenáře z jiných kolejí a redakcí.

*

Havraspárský inventář

Oproti předchozímu zmíněnému speciálu má Havraspárský inventář užší záběr, soustředí se jen na svou kolej. Za to se ale na Havraspár kouká opravdu detailně! Zajímá vás, které osobnosti patřily mezi tehdejší modré osazenstvo? Jaké měly úchylky? Osobně mě vydání velmi bavilo, přestože jsem valnou většinu havraspárců nikdy nepoznala. Mimo spousty rozhovorů si můžete projít také jiné články související s Havraspárem – například komiks o procesu výroby našich kolejních předmětů!

*

Sedmibojařský zpravodaj

Sedmibojařský zpravodaj je takový speciál mezi speciály. Vzhledem k tomu, že Sedmiboj byl vždycky velkou celohradní akcí, Corvinus nebyl v průběhu let jediný, kdo se mu věnoval. V našem časopise se od prvního zpravodaje v roce 2008 jednalo o pravidelnou záležitost, dokonce měl každý Zpravodaj svého šéfredaktora, jen při posledním ročníku v roce 2018 pak toto téma pokryl Denní věštec.

V roce 2008 byl sice vydán 1. zpravodaj pod vedením Larrie Larstonové, merlinužel už se mi však nepodařil dohledat v žádném archivu. Proto zůstáváme na stránkách dnešní podoby Corvina a zaměříme se až na ten druhý v roce 2010, kdy se Sedmibojařského speciálu ujala Madidess LeevianAvreyou Monowitz. Díky Johnu Werewolfovi tato vydání získala unikátní vzhled a speciální záložku, kterou dodnes najdeme v corvinovském archivu. Ve čtyřech vydáních si čtenáři mohli přečíst rozhovory se soutěžícími, nominovanými i porotci, vzpomínalo se na předchozí ročník soutěže a místo se našlo i na spoustu dalších tematických článků, například tipovačky. 1. vydání | 2. vydání | 3. vydání | 4. vydání

O Sedmiboji 2012 už se psalo v klasickém vzhledu speciálů našeho časopisu. Pod vedením Madidess LeevianAnity Blakeové vyšla znovu 4 vydání, která mapovala průběh a sháněla rozhovory s lidmi spjatými se soutěží. 1. vydání2. vydání3. vydání4. vydání

Listy Sedmibojařského zpravodaje 2014 nosili skřítci Sedmibojaříčci, tentokrát ve třech vydáních. O tyto speciály se staraly Larrie LarstonováLilien Emity Meissed. 1. vydání | 2. vydání | 3. vydání

Nakonec poslední vydání Sedmibojařského zpravodaje přišlo ve dvou speciálech pod taktovkou Dunstana Merryweathera. I tentokrát již tradiční rozhovory a další články přinášeli skřítci Sedmibojaříci. 1. vydání | 2. vydání

*

Společně!

Tento speciál je poslední, který vydalo duo Lilien Emity Meissed & James Watfar jakožto vedení Corvina Declaratio. Celý má nádech loučení a nostalgie a nabízí zajímavý náhled na modrý časopis. Náhled do historie? Jaké bylo vést takový časopis? Co hledání nového šéfredaktora? Ukrývá i poselství pro redakci a najde se článek pro každého redaktora.

*

Havraspár sportuje

Říkáte, že kolej, která se zaměřuje hlavně na vědomosti a inteligenci, nemůže sportovat a sport praktikuje jen aby se neřeklo? Modrý sportovec – v podstatě oxymóron. Možná pro vás pak bude tento speciál překvapením, protože představuje řadu náročných disciplín, v nichž havraspárští naprosto excelují. Možná se vám budou zdát netypické, ale určitě jim stojí za to dát šanci.

*

Havraní křídla

Poslední speciální vydání, jež v článku zmíním, se soustředilo na famfrpál. Oproti předchozímu zmíněnému je to možná trochu změna, ale je také pravda, že od té doby se minimálně ve famfrpálu Havraspár velmi posunul. Přece jen, letos zrovna získal pohár a v týmu trénuje množství nadšených a nadaných hráčů! Proto není divu, že Corvinus (zvláště v době šéfování bývalé famfrpálové kapitánky Ayi Watanabe) musel jeden takový speciál famfrpálu věnovat.

***

Speciálů vyšlo samozřejmě daleko více, v článku byl zmíněn jen zlomek. Určitě stojí za to někdy nakouknout do archivu našeho časopisu, protože kvalitní a zajímavý článek tam objevíte vždy! Rozhodně se nebojte upozornit na vaše oblíbence v komentářích, ráda si přečtu další.

Ještě nás čekají další díly corvinovských projektů. Prozatím časopisu přeji spoustu dalších speciálů, které se setkají s ohlasem čtenářů!
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Aimée Leavittová
Vydáno: 5/2022

Komentáře
Samozřejmě staré čísla Corvina mám už dávno přečtené, ale myslím si, že je fajn je mít takto u sebe v jednom článku. :) Těším se na pokračovaní!
Addie | 08. 03. 2023
Super článek, nováček jako já se aspoň dozví něco o koleji a časopise :).
Arizona | 06. 03. 2023
I mě při toulkách Corvinovými listy potěšil článek plný nostalgie. Přivedl mě do listů dávno archivovaných a osvěžil vzpomínky, které už byly v záhrobí dávno zapomenuty. Mé kouzelné já je díky vám, slečno Aimée, o něco méně mrtvolné! :D A to už je tedy docela magie. :D Mám radost, že i po tolika letech mají havraní současníci chuť se občas ohlédnout do historie a spletice kolejních kořenů. Musí toho být dnes už mnoho, tím více smekám. Přeji vám, aby vám taková ohlédnutí byla užitečná, přinesla nějakou inspiraci či nápad na inovaci v dění současném a budoucím. :) Hodně štěstí, Rowena s vámi!
Larrie | 05. 10. 2022
Moc děkuju za tuto sérii článků, a doufám, že jich ještě pár bude. V těchto projektech je ukryto mnoho krásných vzpomínek... ať už na samotnou tvorbu, nebo na to, jaký měl člověk pocit při čtení, když projekty spatřily světlo světa. Jsem ráda, že si projekty mohu skrz váš brk připomenout a že se s nimi může seznámit i mladší generace... :)
Lilien | 28. 09. 2022
Moc děkuju za chválu. ♥ A hlavně za to, že jste si projekty prošli, protože za to rozhodně stojí!
Aimée | 18. 09. 2022
Rozhodně doufám, že se bude v příštích letech opět konat Sedmiboj, vypadá to na úžasnou mezikolejní soutěž! :) Děkuji moc za článek, který nám aspoň trochu přiblížil, co se v koleji v minulých letech událo.
Envy | 15. 09. 2022
Skvelý článok! Veľkú časť špeciálov som si v archíve prečítala cez prázdniny a najviac sa mi páčil Nevermore. =)
Claudi | 15. 09. 2022
Zaujímavý článok! Som tu nová, takže sa ešte moc nevyznám vo veľa projektoch čo sa tu diali a tento článok mi pomohol s preskúmavaním tohto časopisu :) Ďakujem a teším sa na ďalšie špeciálne vydania
Jeba | 13. 09. 2022
Parádny článok, Aimí! Krásny prehľad starých projektov, opäť som si rozšírila obzory čo sa týka Havr histórie 0:)
Ewenlia | 08. 09. 2022
Projela jsem to všechno, něco už jsem znala, něco bylo nové, ale Johna můžu vždycky a tyhle staré projekty mají vždycky něco do sebe. Krásný článek! ♥
Veronica Narcissa Williamsová | 07. 09. 2022
Tenhle článek jsem přečetla hned jak se objevil v korektuře. Úplně mě vtáhl a moc mě bavil! Hned jsem si běžela pročíst i zmíněné speciály a musím říct, že Havraspárský inventář byl opravdu obzvlášť povedený a zábavný! :-)
Ayuš | 07. 09. 2022
1716508470