Valentýn na hradě

Sv. Valentýn. Inu, je to rozporuplné téma. Ani mudlové pořádně neví, jestli ho slavit, nebo ne. Jedni ho odsuzují jako umělý svátek, jiní si dávají dárky a jsou k sobě pozorní. Jak jsme na tom my? Slaví Valentýna kouzelníci?

Sporný mudlovský svátek. Přesně tak by se dal popsat Valentýn. Podle vetšiny mudlů v našem okolí je to přejatý americký svátek srovnatelný s kultem Santa Clause. Ovšem jen zlomek z nich ví, že svátek pohází z Evropy. Netroufám si zabíhat do podrobností, nikdo totiž přesně neví, jak to bylo, ale mluví se o světci žijícím kolem roku 250 n.l. Léčiteli, který byl proti válkám a nelegálně oddával zamilované vojáky s jejich vyvolenými i přes nařízení císaře Claudia II., který zakazoval vojákům vstoupit do manželského svazku. Nebylo to nařízení jen tak nějaké. Císař nechtěl, aby muži měli závazky k ženám. Bez manželky se jde do boje snadněji, bez strachu a výčitek, ne? Valentýn mu plány hatil, tak ho nechal popravit, čímž ovšem způsobil, že ho církev označila za mučedníka a dodnes slaví jeho památku v den jeho smrti, tedy 14. února. Méně známá je legenda o pohanském svátku římské Lupercalie, kdy muži běhali nazí po ulicích a mrskali ženy důtkami, aby jim zajistili plodnost. Tento svátek byl kolem roku 490 n.l. papežem zakázán. Těžko říct, kde je pravda. Je jisté, že takových vysvětlení existuje více. Svátek zanikal a opět vzkvétal. Vždy se našel nějaký člověk, který tuto legendu opět vzkřísil. Ve středověku to byli poetové a bardi. V nedávné době třeba Americký výrobce přání, který přišel s tzv. „Valentýnkami“ - inspirovanými dopisy z vězení od již zmiňovaného Valentýna.


Nuže, jak jsme na tom my kouzelníci? Podle mého namátkového průzkumu, kdy jsem oslovila vždy jednoho studenta z každé koleje a jednu profesorku, jsem se dozvěděla, že nikdo z nich tento svátek neslaví. Důvody byly různé. Někteří psali, že ho nemají s kým, nebo se jim nelíbí ta komerce okolo, a vyskytl se i názor: „Nesnáším Valentýna“.

Naše Příčná ulice se k tomuto svátku staví podobně. V Papírnictví sice stále máme papírová přáníčka, ale žádná velká šaráda se z Valentýna prostě nedělá. Co se dá dělat, pro ty, kteří svátek slaví, mohu doporučit návštěvu Křišťálové jeskyně, kde naleznete aspoň náušnice s motivy srdíček. 

Na závěr bych vám nabídla pár zvyků vztahujících se k tomuto dni.

Pokud jste svobodná dívka a vezmete si za manžela prvního chlapce, kterého potkáte na sv. Valentýna, čeká vás neobyčejně šťastné manželství.

Ovšem když chce dívka vědět, kdo bude její vyvolený, nechť pohlédne k nebi: Jestliže uvidí letět sýkorku, bude to námořník. Stehlík věští bohatého ženicha. Holubice pak zajistí věrného partnera, modřinka šťastného člověka. V případě, že dívka uvidí kosa, čeká ji život s farářem.  

Tak, moji milí. Připravte si k ruce atlas ptáků a hlavně nezapomeňte, že lidé se mají mít rádi celý rok, ne jen 14. února!

Šéfredaktorka: Larrie Larstonová
Korektura a vizuální úprava článků: Avreya Monowitz, Janel Weil, John Werewolf, Larrie Larstonová
Ilustrátoři: Lilien Emity Meissed, John Werewolf, Avreya Monowitz
Autoři článků: Annet Slapfootová, Any Dawson, Avreya Monowitz, Elennar Hollkin, Emma Violet Wang, Janel Weil, Larrie Larstonová, Linn Rose Lairová, Madidess Leevian, Thasa Monke Kemanová

Poděkování: Všem redaktorům za nadšení a vytvoření té správné přátelské atmosféry uvnitř redakce, při které se staroch Hraban jen spokojeně poplácával po své mužné hrudi. Korektorkám, které s námi měly neskonalou trpělivost. Ilustrátorům za ochotu věnovat nám své nápady a píli. Siru technikovi za ty krásné nové prstíčky u přehledu článků, které potěšily Vranovo oko. Bratrstvu Sedmera havranů, které nad námi neúnavně bdělo. A všem čtenářům za věnování pozornosti a strávení několika minut času s naším časopisem. Díky!