U krbu s Petulou Laskavou

Madame Laskavá je už třetím rokem profesorkou a učí Kouzelnickou první pomoc. Běžné povinnosti jí však zřejmě nestačí, jelikož se v letošním roce též stala supervizorkou soutěží. Copak jsme se od ní dozvěděli bližšího?

S madame jsme se kvůli nedostatku času vlastně nesešly - každá jsme se usadila u svého krbu a houkaly jsme na sebe skrz komín. Ale ani to nemohlo pohodovou atmosféru našeho povídání narušit. Začaly jsme tak trochu... neformálně.

***

Corvinus Declaratio: Jakpak se vám vlastně daří, madame?

p. Petula Laskavá: Tak znáte to - práce, práce, práce... Ono kontrolovat soutěže po našich drahých profesorech a zaměstnancích není práce na pár minutek... Navíc se snažím vymýšlet nějaké lumpá.. ehm... zlepšováky, tak není moc času na ostatní věci.

Corvinus Declaratio: No jistě, to musí být práce nad hlavu, když jste získala funkci supervizorky soutěží.  Byl to váš dávný sen? Nebo jste k tomu přišla "jako mudla k magii"?

p. Petula Laskavá: Abych byla upřímná, tak něco mezi... Nikdy jsem o této pozici ani nesnila, ale pak se naskytla příležitost v době, kdy jsem měla nějak málo práce. Tak jsem chytila příležitost za pačesy, přihlásila na konkurz a kupodivu ho vyhrála...

Corvinus Declaratio: Jak vlastně probíhal, ten konkurz? Na základě čeho byl vybrán nejlepší kandidát? Musela jste splnit nějaké ooohromně těžké úkoly, soubojovala jste se svými soupeři, podplácela pana řídícího? *zakření se*

p. Petula Laskavá: Tak snad mám nějaký šarm, ne? *upraví se a nasadí důležitý pohled* Ale ne, *zasměje se* v podstatě mezi všemi přihlášenými rozhodovali všichni kolegové a o to více si zvolení do této pozice vážím... Ale bála jsem se, že nevyhraji jen kvůli nedostatku finančních prostředků na propagaci... Naštěstí se ukázalo, že někteří jsou schopni mě podpořit i jen tak *usměje se*

Corvinus Declaratio: Jistě, šarm rozhodně nepostrádáte! *horlivě přikyvuje* A teď už funkci máte.. Jste s ní spokojena? Přinesla to, co jste očekávala?

p. Petula Laskavá: Přinesla hlavně spoustu práce navíc, ze začátku jsem to vítala, pak jsem nadávala, co jsem si to vůbec vymyslela, pokusila se s tím něco udělat a nakonec si zvykla, tak asi tak  *směje se* Jinak soudit musí spíše jiní, jestli jsou na mé práci vidět i nějaké výsledky... Ale podle ohlasů soudím, že na svržení to ještě nevypadá.

Corvinus Declaratio: Vypadá to, že máte úspěch *zamrká* V dobách bývalé supervizorky si třeba lidé stěžovali, že v některý den končí soutěží moc, v jiný málo... Jak jste tuto situaci vyřešila? A co jste vlastně v systému soutěží provedla za změny?

p. Petula Laskavá: Hlavní změnou je, že se snažím věnovat soutěžím každý den dostatek času. Jinak v systému jako takovém se pro studenty nic nezměnilo a pro profesory jen velice málo. Musí mi jen před každou soutěží dát vědět, jakého zaměření bude, a já jim jí podle toho vyhlásím. Naštěstí to většině z nich nijak nevadí a myslím, že pokud s tím z nějakého důležitého důvodu mají problém, není nic obtížného vyjít jim vstříc.

Corvinus Declaratio: Plánujete nějaké další reformy v zavedených postupech? Můžeme se těšit na nějaké nové tuningy?

p. Petula Laskavá: Jediný tučňák, který mě napadl, zůstal viditelný jen pro profesorstvo a pro studenty schválený nebyl. Radši vám o něm tedy říkat nebudu, jinak byste ho chtěli taky... Jediné další, co plánuji, je důsledněji šlapat po kolegách, kteří by se nějak snažili nadržovat určitým osobám a po těch, kteří ohodnotí vypracování soutěže naopak méně, než by měli bez udání důvodu, který by vypracovateli sdělili. Toto plánuji zavést přes prázdniny, kdy je plánovano určitě více soutěží než během školního roku. Tak uvidíme, jestli mi do toho šlapání něco nevleze...

Corvinus Declaratio: V tom vám budeme rozhodně fandit! Co si máme vlastně pod tím pojmem "supervizorka" představit? Co je náplní vaší práce? Jak vypadá to vaše "hradní kolečko" poté, co vstoupíte do hradu?

p. Petula Laskavá: Hehe, hradní kolečko, to se mi líbí... No, mé kroky vždy míří do sborovny, přiložit pod krb, samozřejmě. Pak jdu do sovince, kde již netrpělivě čeká hejno sov s dotazy od zadavatelů soutěží, studentů na něco si stěžujících nebo žádajících o rozhovor... Rozpošlu tedy sovy ke svým majitelům s odpovědí a mířím do mých soukromých prostor. Je však nutno říct, že často se dovnitř ani nedostanu vzhledem k přeplnění místnosti haldou pergamenů s vypracovanými/ohodnocenými soutěžemi, návrhy na soutěže nové a občas i vypracovanými/neohodnocenými příspěvky, které mi leží vedle stolu i několik dní (momentálně i týdnů *zakření se*). Nejdříve se vrhnu na opravené příspěvky, na jejichž výsledky studenti jistě netrpělivě čekají. Až pak se koukám na žádosti o nové zařazení soutěží - musím si je totiž pořádně pročíst, občas i upravit, občas ještě požádat zadavatele o nějaké doplňující informace nebo předělávky a nakonec na nástěnce soutěží najít vhodné datum, kde není "přecpáno". Prostě hromada práce. Pak jsem už utahaná a jdu spát *zasměje se*

Corvinus Declaratio: Ale nemáte toho málo! *zasměje se* Co je na práci supervizorky nejtěžší?

p. Petula Laskavá: Honit lidi, co nejsou schopni dělat svou práci poctivě a spravedlivě. Jsem na ně moc hodná, tudíž jim většinou dávám další a další možnosti na nápravu před finanční pokutou... Je to mrtě těžký *zaculí se*

Corvinus Declaratio: To vám věřím, však jste také ještě profesorka a musíte opravovat úkoly... Baví vás více výuka nebo supervizorování?

p. Petula Laskavá: Jedoznačně výuka, protože se v ní věnuji studentům, kteří mají ještě schopnost růstu a rozvoje. A navíc učím takové věci, které jsou doslova součástí mé osobnosti.

Corvinus Declaratio: To rádi slyšíme, že nás studenty máte ráda. Budete nějak rozšiřovat své vyučované předměty? Dočkáme se dalších ročníků či nových předmětů?

p. Petula Laskavá: Původně jsem velmi chtěla, ale záleží na průběhu léta... Jestli tu (na škole) bude dostatek klidu na sepsání nového předmětu... Holt plánů je moc, ale času málo. Hlavně aby se zase nevrátilo ZLO.

Corvinus Declaratio: V to, že se ZLO nevrátí, doufáme všichni! Nebudu vás tedy už déle zdržovat, dovolím si jen poslední otázku. Jaké další předměty se formují ve vaší mysli, pokud nám to tedy můžete prozradit? Co můžeme čekat, pokud bude času dost?

p. Petula Laskavá: Všechny nápady se týkají zaměřením lékouzelnictví. Jeden předmět by měl být něco o čistě kouzelnických chorobách, nebo o tom, co nevíte o vašem těle... Ale detaily si nechám pro sebe *tajemně se usměje*

Corvinus Declaratio: Moc vám děkuji za váš čas a zajímavý rozhovor *usměje se*

p. Petula Laskavá: Já děkuji za pozvání.

***

Madame nám toho o sobě prozradila mnoho a celá redakce Corvina jí přeje mnoho štěstí do dalších dní.

Šéfredaktorka: Larrie Larstonová
Technická stránka: John Werewolf
Korektura a vizuální úprava článků: Janel Weil, Larrie Larstonová
Ilustrátoři: John Werewolf, Lilien Emity Meissed
Autoři článků: Elanius Aine Neil, Elennar Hollkin, Janel Weil, John Werewolf, Lilien Emity Meissed, Larrie Larstonová, Linn Rose Lairová, Madidess Leevian


Poděkování: Chci moc poděkovat všem, kteří se zapojili do společného projektu Corvina Declaratio a přiložili své síly ke slepování prvního ze série havraspárských dílek. Všem redaktorům, že si v období uzavírání známek udělali čas na příspěvek do Corvina (v některých případech i na pěkně tlustý špalík článků, že, El ;)). Skřítkům šmíráčkům pak, že si přestali mazat nohy tou nechutně puchnoucí mastí, ze které se redakci zvedal žaludek. Korektorce Weilovce, protože tentokrát asi překonala svůj rekord. A všem čtenářům, protože nám pořád dodáváte novou sílu a inspiraci. Díky!