Seznámení s porotci - Alisma Bailly Fisto

Původně modrá studentka, nyní již mladá paní profesorka, která vyučuje Artušovské legendy a Dějiny čar a kouzel. V nynější době je hlavně známá jako porotkyně Sedmiboje - madam Alisma Bailly Fisto!Sličná profesorka, která ještě za svých studentských let posbírala ceny Vítěze Bradavické Čtyřky a Absolventa a v minulé zimě získala Řád kouzelnického pera, svolila k rozhovoru. Proto jsme se po krátké domluvě sešli v jejím útulně zařízeném kabinetě a povídali si při sklenici dýňové šťávy. Pověděla nám, který úkol se jí nejvíce zamlouvá či zda ji nějaké vypracování pobavilo. A víte co? Čtěte sami!

***

Corvinus Declaratio: Jak se vám prozatimní dílka soutěžících líbila? Byla nějaká, která vás nesmírně potěšila či pobavila? Či naopak jiná, která vás zklamala?

Alisma Bailly Fisto: Vzhledem k charakteru druhého úkolu se v této rovině mohu zmínit pouze o úkolu prvním. V něm mě několik děl velice potěšilo – byly vtipné, měly myšlenku a spád. *rozzáří se, když si na ně vzpomene* Některé práce mě samozřejmě potěšily méně, neboť mi přišlo, že si dotyční svou práci po sobě vůbec nepřečetli, nebo neprojevili o téma hlubší zájem. Ale samozřejmě, to vše mohl být pouze můj dojem. *mírně se usměje*

*

Corvinus Declaratio:
Znamená pro vás post porotkyně hodně? Baví vás opravovat vypracování, nebo to berete jen jako "práci navíc"?

Alisma Bailly Fisto: Ach samozřejmě! Byla to pro mě veliká pocta, že jsem po tak krátké době profesury byla pověřena natolik vážnou činností. *hrdě se vytáhne* Právě z toho důvodu, že zadání úkolů jsou velice jasná, je úžasné opravovat práce, které jsou každá zcela jiná a přitom všechny (většinou) splňují do puntíku zadání. Dá se říct, že se jedná o velice zajímavou studii lidských charakterů, kde můžeme vidět, jak každý může pojmout stejnou věc jinak.

*

Corvinus Declaratio:
Teď konkrétně k prvnímu úkolu – kdybyste byla soutěžící, jak byste získala jedonorožcovu žíni vy?

Alisma Bailly Fisto: Ale to přeci nemohu vědět *profesorka na slečnu mrkne* Jistě bych si něco načetla, zašla do lesa a pak bych uviděla, jestli bych vůbec nějakého jednorožce potkala a jak bych od něj žíni získala.

*

Corvinus Declaratio: Nebojíte se, když po skončení Sedmiboje budou uveřejněny výsledky a ohodnocení, že vás nějaký nespokojenec napadne? Plánujete se nějak chránit? Mnoholičným lektvarem? Či jiným kouzlem?

Alisma Bailly Fisto: Rozhodně se nehodlám nijak chránit. Za svým hodnocením si stojím. Stálo mě mnoho úsilí a i když se samozřejmě dá předpokládat, že někteří s ním nebudou spokojení, já už ho nezměním. Navíc doufám, že tady na hradě jsou všichni natolik inteligentní, aby dokázali prohru přijmout a nehledali k ní nějakého viníka.

*

Corvinus Declaratio: Myslíte, že budete za porotcování nějak odměněna?

Alisma Bailly Fisto: Nad tím jsem popravdě nijak nepřemýšlela. Největší odměnou je pro mě vůbec fakt, že se mohu poroty zúčastnit. I když samozřejmě nějakou malou odměnu neodmítnu. *pousměje se pro sebe*

*

Corvinus Declaratio: Stalo se vám, že jste narazila na sporný případ, kdy jste nevěděla, kolik hvězdiček udělit? Jak v takovémto případě postupujete?

Alisma Bailly Fisto: Tentokrát mohu zase mluvit pouze o prvním úkolu, neboť u druhého k takovýmto nejasnostem nemohlo dojít. Nejtěžší bylo pro mě najít středové ocenění. První místa byla jasná docela rychle a poslední také. Pak se tam ale dala najít mnohá dílka, která měla každá pár nedostatků a pár kladů. V tu chvíli jsem každou práci znovu několikrát pročítala, dávala si plusy a mínusy, sčítala, dělila... A nakonec jsem se přeci jen rozhodla, jak to bude.

*

Corvinus Declaratio: Bavíte se o hodnocení jednotlivých prací s  ostatními porotci?

Alisma Bailly Fisto: Nebavím. *důrazně zavrtí hlavou* Nerada bych se nechala ovlivnit a myslím, že kolegové jsou na tom stejně. Porota je právě od toho, že jsou v ní čtyři samostatné názory. Kdybych se o  hodnocení bavila, mohl by vzniknout jakýsi univerzální názor, ve kterém by byla jen troška od každého... A to by nebylo tak úplně fér. Diskutovala jsem pouze s hlavními organizátory způsob hodnocení, ale jinak bylo vše na mně samotné.

*

Corvinus Declaratio: Máte svého skrytého favorita? Nemohla byste nám ho prozradit?

Alisma Bailly Fisto: Ale no tak! *usměje se* Skrytý favorit je přeci od toho, že je skrytý... A navíc já jako porotce nemohu mít ani nějakého, protože pak by mě třeba trápilo, že by nevyhrával, a já bych věděla, že to stejně nijak neovlivním.

*

Corvinus Declaratio: Který z úkolů se vám prozatím nejvíce líbil?

Alisma Bailly Fisto: Nejvíce se mi zatím líbí zadání třetího úkolu. Velice mě zajímá, jak ho soutěžící zpracují a již se na něj velmi těším.

*

Corvinus Declaratio: Kdybyste byla na místě Sedmibojařů, jak byste plnila tyto úkoly?

Alisma Bailly Fisto: Teď si nejsem jistá tím, co myslíte. Každý úkol bych splnila tak, jak bych mohla nejlépe. Nad přesným plněním jsem nepřemýšlela, abych pak třeba nebyla zklamaná, že ostatní to vyřešili lépe.

*

Corvinus Declaratio: A poslední otázka – popřála byste tímto něco všem dvanácti Sedmibojařům?

Alisma Bailly Fisto: Přeji všem co nejvíce trpělivost, nápadů a inspirace. Čeká vás ještě dlouhá cesta, ale věřím, že ji všichni zvládnete. A nezapomeňte: Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se!

***

Poté jsme opustili profesorčin kabinet a spokojeně jsme si zamnuli ruce. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí a jistě jen u nich nezůstaneme...
Šéfredaktorka Sedmibojařského Zpravodaje: Madidess Leevian
Zástupkyně šéfredaktorky Sedmibojařského Zpravodaje: Avreya Monowitz
Technická stránka Zpravodaje: John Werewolf
Korektura a vizuální úprava článků: John Werewolf, Larrie Larstonová, Madidess Leevian
Ilustrátoři: Avreya Monowitz, John Werewolf
Autoři článků: Annet Slapfootová, Avreya Monowitz, Elanius Aine Neil, Janel Weil, Katelyn Auster, Lilien Emity Meissed, Linn Rose Lairová, Madidess Leevian
Šéfredaktorka Corvina (a ta, na kterou se má křičet, když vyvstanou připomínky): Larrie Larstonová

Poděkování: Děkujeme Madidess Leevian, že se královsky zhostila velení Sedmibojařské redakce. Avreye Monowitz, že jí v tomto byla nápomocná. Samotným redaktorům pak, že v šibeničním termínu stihli připravit celý Zpravodaj a jedinkrát nezažádali o zvýšení platu. Děkujeme i siru Johnovi, našemu technickému mágovi, že nakreslil a stvořil Zpravodaji speciální obličejíček, na který se nám krásně kouká. A vám všem, naši čtenáři, protože jsme tu hlavně pro vás a bez vás by náš plátek nebyl nic než záchodová četba (protože teď jej pochopitelně čtete na těch nejreprezentativnějších místech ;)). Díky vám všem!